Informace pro pacienty, kteří se vyléčili z onemocnění COVID-19

Děkujeme všem dárcům za pomoc našim pacientům. Vzhledem k příznivější epidemiologické situaci a současným dostatečným zásobám momentálně dárce k odběrům rekonvalescentní plazmy neobjednáváme.

Velmi Vám děkujeme za Váš zájem.

 

Vážené dámy a vážení pánové,

dovolujeme si oslovit vás, kteří jste úspěšně překonali onemocnění COVID-19, s prosbou, zda byste byli ochotni pomoci dalším pacientům, kteří se dosud s nebezpečným koronavirem potýkají. Po uplynutí 14 dnů od ukončení karantény, byste právě vy mohli prospět jiným nemocným a pravděpodobně i zachránit lidské životy.

Pokud jste měli v průběhu nemoci příznaky, jako jsou teplota přes 37,3 stupňů °C, bolesti hlavy, suchý kašel, dušnost, zažívací obtíže, ztrátu čichu, ztrátu chuti nebo jiné příznaky, vytvořili jste si protilátky proti COVID-19. Vaše plazma tyto protilátky nyní obsahuje a pokud byste se rozhodli ji darovat, zásadním způsobem byste pomohli jejím příjemcům.


DO SKUPINY VHODNÝCH DÁRCŮ PATŘÍ OSOBY:

  • zdraví muži,  věk 18-55 let, min. hmotnost 60 kg, kteří měli pozitivní výsledek PCR testu a v minulosti nedostali krevní transfuzi

 

Děkuji předem za pomoc

Těšíme se na setkání

Prim. MUDr. Dana Galuszková

Primářka Transfuzního oddělení FN Olomouc


 

 

Dárcem rekonvalescentní plazmy se může stát osoba, která prodělala infekci SARS-CoV-2, nejdříve 14 dní po uzdravení. (ukončení karantény).

Nejvhodnějším dárcem je zdravý muž, věk 18-55 let, min. hmotnost 60 kg, který měl pozitivní výsledek PCR testu a v minulosti nedostal krevní transfuzi. Pokud takový muž měl klinické příznaky (teplota, kašel, zažívací potíže a další, včetně vážnějšího průběhu), je u nich větší předpoklad, že budou mít vytvořenou dostatečnou hladinu protilátek COVID – 19.

Kromě toho musí dárce splňovat další obecné podmínky pro darování krve a jejích složek, tj. v posledních 6 měsících nebyl na operaci nebo neprodělal endoskopické vyšetření, tetování či pearcing, netrpí závažným onemocněním, neprodělal rakovinu, infekční žloutenku B nebo C, nepatří do rizikové skupiny z hlediska přenosu krevní nákazy (nitrožilní uživatelé drog, osoby provozující rizikový sex, včetně osob MSM) apod.

Děkujeme předem za vašich ochotu pomáhat společně s námi!

Darovat rekonvalescentní plazmu je možné nejdříve 2 týdny po uzdravení.

Optimální doba pro darování je zpravidla další MAXIMÁLNĚ 3 měsíce, protože pak hladina vytvořených protilátek klesá.

Speciální režim při odběru rekonvalescentní plazmy (plazmy po onemocnění Covid-19) není, je to jako při každém jiném dárcovství krve a jejích složek:

  • večer zdravá večeře, bez nadměrného množství tučných jídel, jen mírná nebo žádná konzumace alkoholu,
  • ráno lehká snídaně, není vhodné konzumovat mléčné výrobky,
  • důležitý je hlavně dostatek tekutin po celý den před oběrem.

Po odběru se doporučuje opět doplňovat tekutiny, vyvážená strava a v den odběru se nedoporučuje žádná fyzicky příliš namáhavá aktivita.

V rámci předodběrovém vyšetření, je vyšetření krevního obrazu, teploty, tlaku, pulsu a posouzení stavu lékařem, kdy je na základě výsledků dárce propuštěn či nepropuštěn k odběru. V odběrové místnosti se dárce posadí či položí na lehátko, je mu napíchnuta žíla a je připojen na přístroj, tzv. separátor, který procesem plazmaferézy odděluje plazmu z krve. Plazma je pak zachycena do odběrového vaku a zbývající část s červenými krvinkami se vrací stejnou cestou zpět dárci. Jeden odběr trvá  40-50 minut.

Odebrané vzorky se následně testují na krví přenosné infekce a zjišťuje se v nich přítomnost léčebných, tzv. virus neutralizačních, protilátek.

Odebraná se plazma se konzervuje hlubokým zmražením a doba použitelnosti je až 3 roky. Pokud se nevyužije pro léčbu pacientů s onemocněním Covid-19, je možné ji použít i jako běžnou plazmu na léčbu akutních krvácení, při polytraumatech apod.

Léčba rekonvalescentní plazmou vázaná na krevní skupinu, tzn. pacientovi může být aplikována pouze krevní plazma od dárce s kompatibilní krevní skupinou.

Největší nedostatek je plazmy krevní skupiny AB, protože tato skupina je v populaci nejméně zastoupená a na druhou stranu se, z hlediska podání plazmy, jedná o univerzální krevní skupinu, kterou je možné podat kterémukoli pacientovi. Nedostatková bývá též krevní skupina B, která je druhá, nejméně častá.

Darování plazmy nepředstavuje pro dárce žádné významné riziko, i když nelze zcela vyloučit drobné komplikace, jako je např. nevolnost nebo modřina po odběru.

Dárce prochází před odběrem vyšetřením (měření tělesných hodnot, vyšetření krevního obrazu), vyplňuje rozsáhlý dotazník k odhalení možných zdravotních rizik, poté s dárcem vše konzultuje lékař, který po zvážení aktuálního zdravotního stavu a případných možných rizik doporučí anebo nedoporučí dárce k odběru.

Krevní plazmu je možné darovat opakovaně, vždy nejdříve dva týdny po předchozím odběru. U darování rekonvalescentní plazmy se u prvních 4 odběrů akceptuje minimální interval 1 týden.

Před každým odběrem dárce prochází shodným vyšetřením a posouzením aktuálního zdravotního stavu.

DO SKUPINY VHODNÝCH DÁRCŮ NEPATŘÍ OSOBY:

  • které kdykoliv v minulosti dostali transfuzi
  • ženy, které byly těhotné