Noc vědců odkryla i proměny ve Fakultní nemocnici Olomouc

27. 9. 2024

Fakultní nemocnice Olomouc má ze své podstaty k vědě blízko. Díky propojení s Univerzitou Palackého, ale také soustavnou snahou o zavádění nejmodernějších postupů a technologií do praxe je s vědou a výzkumem těsně provázána. Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě proto opět nemohlo chybět ve výčtu institucí, které se připojily k letošní Noci vědců.

• Obrázek 1: V rámci Noci vědců mohli děti i dospělí nahlédnout do zákulisí Oddělení klinické biochemie.

Ústředním tématem letošního ročníku Noci vědců je Proměna. Autorem snad nejslavnějšího literárního díla s tímto názvem je Franz Kafka, ale zatímco Proměna jeho hlavního hrdiny Řehoře Samsy nemá ani pozitivní důsledky, ani dobrý konec, výrazná proměna, kterou v průběhu let prochází areál Fakultní nemocnice Olomouc, má již nyní a v budoucnu bude mít ještě výrazněji pozitivní odraz v kvalitě zdravotní péče o pacienty. Provedli jsme bezmála pět set malých i velkých návštěvníků místy a pracovišti, která již proměnu, rekonstrukci, modernizaci prodělala anebo je v budoucnu čeká a jejich návštěva je současně atraktivní i z hlediska různých vědeckých disciplín. Mohli si tak projít fort Tafelberg, Transfuzní oddělení, Oddělení klinické biochemie, Oddělení rehabilitace, Potrubní pošta a pracoviště PET-CT Kliniky nukleární medicíny. Jednalo se přitom jen o miniaturní zlomek proměn, které má FN Olomouc v plánu.