Transfuzka v roce 2023? Takřka osm tisíc aktivních dárců si pochutnalo na bezmála třech tunách párků

8. 1. 2024

Statistika nuda je, má však cenné údaje, zpívá se v jedné starší pohádkové písničce… Také Transfuzní oddělení FN Olomouc si vede podrobné statistiky. Můžeme ale s klidným svědomím prohlásit, že to nuda není ani náhodou. Čísla jsou to totiž moc zajímavá, některá z nich nás těší, jiná pobaví, ale některá nám moc radosti nepřinesla.

Začneme horšími zprávami. Ty se bohužel týkají počtů odběrů a aktivních dárců. Celkový počet odběrů byl vloni 25 053 a to je 226 odběrů méně než v roce 2022. Evidovali jsme 7853 aktivních dárců, zatímco rok před tím jich bylo o 12 více. Není to sice úplná tragédie, ale samozřejmě si bychom byli raději, kdyby tato čísla spíše rostla, než aby klesala. Dárcovskou premiéru si u nás odbylo 842 statečných, novodárců, tedy těch, kteří už někdy někde darovali, ale u nás poprvé, bylo 107.

A jak je to se zastoupením mužů a žen? Pánové mezi našimi dárci převažují – je jich 5170, zatímco dam zhruba o polovinu méně - 2683. Běžný odběr jsme provedli 11 894krát, z toho 3985krát to bylo u žen a 7909krát u mužů. Plasmaferézu jsme odebrali 12 530krát, z toho 1963krát darovaly ženy a 10 567krát darovali muži.

Za vaše výkony jsme vás vždy odměnili svačinkou. A co máte nejradši? No jasně, párečky! Věřte, nebo ne, ale těch se u nás snědlo neuvěřitelných 2 775 kilogramů! A k nim jsme vydali 2000 bochníků chleba a 20 000 kusů rohlíků. Máme radost, že vám tak chutnalo. Zasloužíte si to, stejně jako další benefity, které vám za vaši pomoc nabízíme.

Co jsou ale ta nejdůležitější čísla pro transfuzní oddělení a zároveň největší odměna pro dárce? Díky vám jsme mohli vydat 28 486 transfuzních přípravků, které pomohly při léčbě nebo přímo záchraně života pacientů naší nemocnice! Nejmladší pacient měl sotva pár hodin, nejstarší byl stoletý! Děkujeme vám, jste naši superhrdinové!