Veletrh zdraví v Pevnosti poznání ukáže, jak se starat o tělo i duši
15. 6. 2021Pevnost poznání odhalí v pátek 25. června novou expozici nazvanou Cesta lidským tělem. Při této příležitosti se v Centru popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci bude konat také Veletrh zdraví, který od pátku 25. do neděle 27. června dětské i dospělé návštěvníky seznámí s novinkami v medicíně a názorně jim ukáže, jak se starat o vlastní tělo i duši. Na popularizační akci se významně podílí rovněž Fakultní nemocnice Olomouc.
Akce se uskuteční ve všech expozicích science centra a v areálu Korunní pevnůstky. Na místě se objeví interaktivní stánky, ve kterých si lidé budou moci nechat vyšetřit pigmentová znaménka, změřit tuky a cukry v těle, zeptat se odborníků na otázky týkající se reprodukce, alergie, správného mytí rukou, dárcovství krve nebo toho, jak stárne naše tělo. Zájemci si budou moci vyzkoušet také resuscitaci a umělé dýchání u miminka. Chybět nebudou nejrůznější sportovní aktivity nebo fotokoutek Zubní víly pro nejmenší děti.
„Zdraví je v současnosti jedním z hlavních společenských témat, a to nejen kvůli pandemii covidu-19. Stále více z nás klade důraz na zdravý životní styl a sleduje progresivní poznatky lékařské vědy. Informovanost a komunikace je v oblasti zdraví naprosto zásadní; napomáhá prevenci a zároveň zabraňuje hysterii,“ říká Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání.
Novinkou v Pevnosti bude trvalá prezentace zubního lékařství, včetně zubařského křesla a modelů zubů. V rámci veletrhu se návštěvníci také dozvědí řadu zajímavostí a důležitých informací, které se týkají zdravého chrupu a správné dentální hygieny. „Cílem koordinovaného týmu stomatologů Olomoucka je dlouhodobá edukace veřejnosti základními poznatky z péče o orální zdraví. Pokud si každý z nás osvojí odpovědi na pět základních principů péče o chrup a bude se jimi celoživotně řídit, má velkou šanci udržet si zdravý chrup po celý život,“ uvádí Ladislav Korotvička, ředitel Arak, o. p. s., jehož tým si připravil řadu zábavných a poučných aktivit.
Atraktivní program vznikl ve spolupráci s významnými partnery z oblasti lékařství, medicínského výzkumu a farmacie. Jedním z nich je Fakultní nemocnice Olomouc. Odborníci z největšího zdravotnického zařízení na střední Moravě pro zájemce chystají řadu atraktivních prezentací:
- Jak si správně mýt a dezinfikovat ruce – sami si můžete pod UV lampou, která odhalí všechna „zapomenutá“ místa, vyzkoušet, jak jste při mytí rukou pečliví
- Resuscitace a umělé dýchání u miminka – vyzkoušejte si, jak náročná je správná resuscitace nebo jak provádět umělé dýchání u miminka
- Darování krve – dárci krve jsou při naší činnosti nezastupitelní, pomáhali nám i v době pandemie svou rekonvalescentní plazmou; zjistěte, jak se k nim přidat, a můžete pomáhat s námi (pátek,9.00-17.00, sobota, 10.00-17.00)
- Jak žít s alergií – zjistěte, jak předcházet alergické reakci na pyl, slunce či bodnutí, jak s alergií žít a mírnit její projevy
- Aktivní a zdravý životní styl – jak se správně hýbat, co jíst, jak být fit a cítit se dobře; vyzkoušejte si s námi chůzi Nordic walking, zjistěte, jak správně relaxovat nebo se dostat zpět do kondice po onemocnění COVID-19
- Analýza složení vašeho těla – jednoduchým měřením zjistěte podíl 4 základních složek těla, které mají zásadní vliv na vaše zdraví tj. vody, tuků, bílkovin nebo minerálů. Od výživového poradce pak dostanete doporučení, co dělat dál.
- Jak vypadá zevnitř sanitka – prohlédněte si, co všechno najdete v moderní sanitce a s čím vším si musí její posádka poradit (pouze v sobotu dopoledne)
- Dobrovolnické centrum FN Olomouc – získáte informace jak se stát dobrovolníkem, kdo to je dobrovolník, proč je dobrovolník pro pacienty důležitý, stanete se součástí dobré věci (pouze v pátek po celý den)
Na akci, která bude zdarma v rámci běžného vstupného do muzea, se kromě FN Olomouc podílí Vojenská nemocnice Olomouc, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), Fakulta zdravotnických věd UP, Aplikační centrum BALUO, Centrum pohybu Olomouc, obecně prospěšná společnost ARAK a občanské sdružení Jak dál?
Fotografie: Pevnost poznání Olomouc