Dárcovství krve v čase pandemie? Ve FN Olomouc klesl počet odběrů i aktivních dárců

17. 2. 2021

O více než 1500 odběrů méně než v roce 2019 provedli vloni na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Příčinou poklesu je podle primářky MUDr. Dany Galuszkové, Ph.D., MBA jednoznačně koronavirová pandemie. „Na vině byla nejen nepříznivá epidemiologická situace a z ní plynoucí omezení elektivní péče, ale také omezení odběrů kvůli nemocnosti na straně dárců i personálu. Návštěvnost dárců dočasně poklesla také kvůli obavám z infekce v době pandemie,“ hodnotí primářka. Přesto nepovažuje loňský rok za neúspěšný, a to především proto, že jako jedno z prvních v ČR začalo olomoucké transfuzní oddělení vyrábět rekonvalescentní plazmu od dárců, kteří prodělali onemocnění COVID-19.

„Loňský rok byl pro nás velmi atypický. Na jaře se začala výrazně snižovat plánovaná elektivní péče na klinických pracovištích a zůstaly jen akutní operace a úrazy. Spotřeba krve tak byla měsíčně o více než třicet procent nižší,“ popisuje vývoj roku 2020 z pohledu transfuzního oddělení primářka Galuszková. Opačný extrém podle ní nastal v létě, kdy se snažili lékaři dohnat odložené léčebné výkony a potřeba krve se tak enormně zvýšila. „Na podzim, s další vlnou pandemie a s omezením léčebné péče došlo opět k poklesu spotřeby,“ konstatuje lékařka s tím, že celkově na transfuzním oddělení odebrali zhruba o tři procenta méně krve než v roce 2019.

I přes mírný pokles odběrů byly zásoby klasických transfuzních přípravků po celý rok dostatečné, a to zejména díky omezené elektivní péči. Nedostatečné bylo jen množství nového produktu - rekonvalescentní plazmy od lidí, kteří úspěšně překonali infekci COVID-19. „Na jaře a částečně i na podzim jsme této plazmy od vyléčených COVID pozitivních pacientů neměli tolik, jak jsme si představovali. Bylo málo vyléčených s dostatečným množstvím protilátek pro léčebné účely,“ zdůvodňuje Dana Galuszková. Odběry rekonvalescentní plazmy však považuje za největší loňský úspěch Transfuzního oddělení FN Olomouc. „Začali jsme ji vyrábět jako jedno z prvních pracovišť v České republice již v březnu 2020. Velmi brzy jsme se tak zapojili do pomoci pacientům s těžkým průběhem COVID-19,“ vyzdvihuje rychlost reakce na léčebné potřeby. Celkově pak pro klinické použití vloni odebrali 1600 jednotek plazmy a pacientům v nemocnicích na celé Moravě vydali přes 800 jednotek rekonvalescentní plazmy anti-SARS-CoV-2.

Přestože se podařilo získat v roce 2020 bezmála 1300 nových dárců, což bylo zhruba o sto více než v roce 2019, celkový počet aktivních dárců ve FN Olomouc se snížil. „Bohužel více dárců s dárcovstvím končí, než nově přichází. Potřebovali bychom kolem deseti tisíc aktivních dárců ročně, ale aktuálně jich máme necelých osm tisíc,“ naznačuje jeden z úkolů transfuzního oddělení pro nadcházející měsíce Dana Galuszková. Předpokládá, že po ukončení pandemie se léčebná péče rozběhne naplno a tím se opět navýší i spotřeba tradičních transfuzních přípravků. „Zajistit transfuzní přípravky pro naše pacienty je naší prioritou. Dalším cílem je vytvořit dostatečnou zásobu léčebné plazmy s co nejvyšší koncentrací protilátek proti COVID-19,“ uzavírá primářka.

Transfuzní oddělení v číslech:

Celkový počet odběrů

2018

2019

2020

27.417

27.494

25.968

Počet aktivních dárců

2018

2019

2020

8.758

8.112

7.960

Počet nově přivedených dárců

2018

2019

2020

1.082

1.124

1.299

 

Foto a video: Zdeněk Hošák