Pomoc v nouzi. Vojáci z Bučovic přispěli svou krví k naplnění zásob Transfuzního oddělení

8. 11. 2022

Fakultní nemocnicí se dnes ráno proplétal velký autobus. Že by sem zabloudil nějaký zájezd? Kdepak. Autobus byl plný vojáků 74. mechanizovaného praporu z jihomoravských Bučovic. Přijeli na pomoc Transfuznímu oddělení, které se v minulém týdnu potýkalo s akutním nedostatkem krve. Čtyři desítky urostlých mužů a mezi nimi jedna žena nakonec v Olomouci nechali celkem necelých 19 litrů nejcennější tekutiny. Děkujeme!

• Transfuzní oddělení "obsadili" vojáci z Bučovic.

Není to přitom poprvé, co si bučovičtí vojáci udělali cestu na olomouckou „transfuzku“. Jedna z řady návštěv byla dokonce rekrdní. V prosinci 2018 jich totiž přicestovalo 75, což byl nejpočetnější hromadný odběr ve FN Olomouc. „Možná bychom dnes ten rekord překonali, ale je složitá doba. Část našich vojáků se vrátila z velkého cvičení v Litvě, někteří zase střeží s policisty hranice. Když ale z transfuzního oddělení zavolali, že by potřebovali pomoci, snažili jsme se dát dohromady maximum možného,“ usmívala se tisková mluvčí praporu rotmistryně Lucie Stehlíková. A nebyla to prý rozhodně návštěva poslední. Hned v lednu by snad dokonce mohl padnout zmiňovaný rekord!

V posledním týdnu se Transfuzní oddělení potýkalo s kritickým nedostatkem krve, zejména pak krevní skupiny A. „Na naši výzvu veřejnost naprosto úžasně zareagovala. Díky obrovskému zájmu stávajících dárců i spoustě prvodárců a jejich snaze pomoci našim pacientům máme kapacity na odběr plné krve v průběhu následujících dvou týdnů zcela naplněny. Rádi ale všechny zájemce objednáme na další dny,“ děkuje vrchní sestra Transfuzního oddělení Michaela Fedorco.