Poděl se o jantarový poklad (a pomoz pacientům FN Olomouc)

Ta jantarově nažloutlá tekutina nám všem koluje v těle. A jestliže se o jantaru ve starých legendách vypráví, že se v něm nachází podstata života samotného, můžeme to o krevní plazmě, nejobjemnější složce krve, tvrdit se stoprocentní jistotou. Krevní plazma je jantarový poklad - „rozváží“ lidským tělem cukry, tuky, hormony a produkty metabolismu. Významně také reguluje rovnováhu kyselin a zásad, udržuje dostatečný objem krve a zajišťuje správnou tělesnou teplotu nebo krevní tlak. Prostě – bez krevní plazmy by nebylo života!

Zdravotníci Fakultní nemocnice Olomouc jsou s nezbytností krevní plazmy každodenně konfrontováni. Nejen při chirurgických operacích, ale také při léčbě různých onemocnění využijí desítky hektolitrů této tekutiny ročně. Bez krevní plazmy by nemohli pomoci pacientům s roztroušenou sklerózou, nádorovým onemocněním, cirhózou, anémií, systémovým lupusem. Nemyslitelné by byly transplantace nebo operace srdce…

Transfuzní oddělení FN Olomouc dělá vše pro to, aby uspokojilo požadavky lékařů a pomohlo jim tak s léčbou pacientů. Ale bez dárců, kteří se nezištně dělí o svůj jantarový poklad, transfuzka nic nezmůže. V následujících měsících bude dárců zapotřebí víc než obvykle. Transfuzní oddělení totiž od dubna 2024 čeká rekonstrukce, která značně omezí možnosti odběrů plazmy. A na toto období se nemocnice musí připravit.

Počítáme každý mililitr!

Pro dárce jsme v této souvislosti připravili „sbírku plazmy“, která potrvá do 31. srpna 2024. V loňském roce jsme v tomto období odebrali 5931 odběrů plazmy, takže doufáme, že letos bychom mohli zvládnout 6000 odběrů, co říkáte? Při odběru získá dárce speciální kupón, který vhodí do osudí na Transfuzním oddělení. V průběhu „sbírky plazmy“ budeme losovat výherce atraktivních cen.

Jaké ceny budeme například rozdávat?