Rekonstrukce transfuzky | Informace o provozu

Do kritické fáze vstoupila rozsáhlá rekonstrukce Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Po úpravách laboratoří, které se běžného provozu dotkly minimálně, se totiž stavbaři přesouvají do samotného srdce transfuzky – dárcovského centra. Poslední odběry v původních prostorách se uskuteční v pondělí 11. března a již ve středu 13. března se celý proces darování krve a plazmy dočasně rozdělí na několik míst. Přesto věříme, že nenecháte nemocnici a především naše pacienty na holičkách a pomůžete nám problematické období překlenout. Rekonstrukce bude hotová letos v září.

„Nepohodlí, kterému budou naši dárci do září vystaveni, mě pochopitelně moc mrzí, ale pevně doufám, že na nás kvůli tomu nezanevřou a naopak nás v tomto nelehkém období podrží. Jsem přesvědčená, že jim osud pacientů fakultní nemocnice nebude lhostejný a že nám s péčí o ně pomůžou,“ věří primářka MUDr. Dana Galuszková, Ph.D., MBA.

Co se bude na transfuzce dít?

Původní prostory dárcům poslouží naposledy v pondělí 11. března v 9.30 hodin. Hned poté začne velké stěhování, které potrvá ještě po celé úterý 12. března. Cílem je během stěhování zprovoznit prostory v budově K pro běžné odběry a současně vybavit buňky před transfuzním oddělením pro účely evidence a registrace dárců. Od středy 13. března budou odběry krve probíhat v budově K, zatímco dárci plazmy budou mít od čtvrtka 14. března k dispozici prostory laboratoří v budově L.

Po příchodu k transfuznímu oddělení nebo příjezdu na parkoviště, které zůstává na stejném místě, se dárce přihlásí v evidenci, která bude v jedné z buněk. Odtud zamíří dle typu odběru buď do budovy K nebo do budovy L.

O občerstvení dárci rozhodně nepřijdou. Bude zajištěno v každé budově zvlášť. Po dobu rekonstrukce sice transfuzka nebude podávat párky, ale dárci si budou moci vybrat z nabídky sendvičů (šunkové, tuňákové), nebo humusovou pomazánku, různé paštiky a linecké cukroví.

Potvrzení do zaměstnání bude vydávat lékař. Pouze v případě, že dárce bude chtít využít možnosti proplacení cestovného nebo odběru (placený odběr trombocytaferézy), bude se muset vrátit zpět na parkoviště do buněk, kde mu sestřičky jízdné proplatí.

Mapka

Jak probíhají odběry krve?

Jak probíhají odběry plazmy?